Шкендија со пресврт го освои Прилеп, Силекс одолеа на Чаир

Шкендија успеа да ја совлада Победа во Прилеп со 1-3 и барем малку ја намали негативата во однос на лидерот Струга Трим Лум. Сега тетовци имаат 15 бода, идентично како и второпласираниот Силекс кој одолеа на Чаир и одигра 0-0.

Тиквеш славеше против Скопје со 2-0 на дуелот во Кавадарци.

Огњен Ѓурковиќ во 12.минута донесе водство за Победа на мечот во Прилеп, но израмни Љупчо Дориев пред крајот на првиот дел.

За пресврт се погрижи Аденис Шала во 53.минута, а во финишот Шкендија постигна уште еден гол преку Дориев, но и остана со фудбалер помалку.

Шкупи долго се обидуваше да го отвори резултатот на Чаир, но попусто затоа што Силекс се покажа како добро организиран тим, посебно во одбраната.

Тиквеш го победи Скопје со 2-0. Темелков во 25.минута донесе предност за кавадаречкиот тим, а Мишов во 81.минута го потврди триумфот на асистенција на Нгоба.

Вчера, Македонија ЃП и Струга ТЛ ремизираа 1-1, а Работнички славеше гостинси триумф над Брегалница (1-3).