Реал едвај се спаси од пораз против Елче во Мадрид (ВИДЕО)

Реал Мадрид се извлече против Елче во Купот на Шпанија, но не успеа да го победи (2-2) истиот ривал во Ла Лига, и тоа на „Сантијаго Бернабеу“. Тимот на Карло Анчелоти промаши многу шанси, а во судиското продолжение се извлече и од пораз.

Едер Милитао во втората минута од судиското продолжение постигна гол за израмнување.

Елче имаше шокантно водство од 0-2, откако Карим Бензема најпрво не реализира пенал во 34. минута. Три минути пред крајот на првиот дел, Лукас Боје го доведе Елче во водство, а Пере Милја во 76.минута се погрижи за 0-2.

Лука Модриќ од пенал намали во 82.минута, а Милитао го спаси „кралскиот тим“ од пораз. Сега Реал Мадрид има предост од четири бода на врвот на табелата во Ла Лига.