Ново реми против Молдавците (ВИДЕО)

Фудбалската репрезентација на Македонија ремизираше 1-1 против Молдавија на пријателскиот натпревар одигран во Анталија. Тоа е четврто реми во меѓусебните средби со овој противник од вкупно четири одиграни дуели.

Селекторот Благоја Милевски изведе офанзивна формација на стартот, со Бојан Миовски и Милан Ристовски во нападот и Елиф Елмас како нивна поддршка. На страничните позиции беа Дарко Чурлинов и Езгјан Алиоски кои исто така имаат офанзивни карактеристики.

Во дефанзивата за првпат стартер беше Ахмед Илјазовски, во трио со Никола Серафимов и со Визар Муслиу.

Македонија беше подобар ривал во првиот дел, а тоа го валоризираше на самиот крај, пред одморот. Во 45.минута, капитенот Енис Барди се одлучи за удар од далечина, голманот на Молдавија ја одби топката, а Бојан Миовски погоди за водство.

Во вториот дел, Молдавија тргна по узрамнување, долго се обидуваше да дојде до реми и тоа му успеа на Витали Дамашкан во 82.минута, кој со удар со ножички постигна прекрасен гол, совладувајќи го Столе Димитриевски.

Во финишот, на местото на Миовски во 77.минута во игра влезе дебитантот Лирим Ќамили, кој само минута подоцна имаше и шанса, но не успеа да ја искористи.

Македонија в понеделник, исто така во Анталија, ќе игра уште еден пријателски натпревар против Црна Гора.