Манчестер Сити покажа зошто е шампион: Дојде на „Емирати“ и го победи Арсенал (ВИДЕО)

Шампионот Манчестер Сити дојде на „Емирати“, го победи Арсенал со 1-3 и го симна од врвот на табелата во Премиер – лигата. Сега „граѓаните“ имаат 51 бод, исто колку и Арсенал, но со подобра гол-разлика. Арсенал сепак има одиграно еден натпревар помалку.

Кевин де Бруин го отвори резултатот, откако искористи една грешка во одбраната на Арсенал, па вратена топка кон Рамсдејл ја украде и веднаш го лобуваше.

Бакајо Сака успеа да израмни во 42.минута од пенал и ги врати „топчиите“ во игра пред полувремето.

Сепак, Џек Грилиш во 72.минута постигна гол за нова предност на Манчестер Сити, а триумфот го завери Ерлинг Халанд десет минути подоцна.