ЛШ: Ливерпул убедлив во Лисабон, Сити со предност оди во Мадрид (ВИДЕО)

Англиските премиерлигаши Ливерпул и Манчестер Сити обезбедија предност во првите четвртфинални дуели во Лигата на шампионите. „Црвените“ славеа со 1-3 на гости против Бенфика во Лисабон и се многу блиску до пласман меѓу четирите најдобри екипи во најквалитетното европско клупско натпреварување.

Ибрахима Конате во 17.минута и Садио Мане во 34.минута обезбедија одлична предност за Ливерпул по првиот дел. Дарвин Нуњез намали на почетокот на второто полувреме, но Луис Дијаз во 87.минута постигна и трет погодок за Ливерпул.

Манчестер Сити минимално славеше против Атлетико Мадрид на „Итихад“ со 1-0. Кевин де Бруин во 70.минута беше стрелец на победничкиот погодок. Белгиецот десет минути подоцна имаше одлична шанса и за втор погодок, но Савиќ успеа да спаси и блокираше речиси на гол-линијата.