Connect with us

Фудбалерките до 19 години убедливо ја победија Ерменија

Македонската женска репрезентација до 19 години оствари убедлива победа од 6-0 против Ерменија на квалификацискиот турнир Лига Б (рунда 1) за пласман во квалификации Лига А за Елитна рунда за ЕП.

Веса Села и Билјана Паноска се радуваа на хет-трик против домаќинот Ерменија.


Македонската репрезентација на полувреме водеше со 2-0, a уште четири гола даде во продолжението.

Против Украина во третиот круг од турнирот, селекцијата предводена од Астрит Мерко ќе игра за првото место во групата. Нашата репрезентација во првото коло славеше со 4-0 против Луксембург.

Македонија до 19 години: Кристина Павловска, Матеа Блажевска, Катерина Петкова, Слаѓана Ѓоргиева, Ива Јосифова, Симона Мајер, Веса Села, Билјана Паневски, Јована Павловска, Ива Јовановска, Сара Мена;

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови