Connect with us

Де Зерби ќе биде нов тренер на Олимпик Марсеј?

Олимпик Марсеј му предложил договор за три години на поранешниот менаџер на Брајтон, Роберто Де Зерби. Преговорите се во напредна фаза и многу веројатно ова ќе биде следната работа на 45-годишниот Италијанец, кој на самиот крај од изминатата сезона ја објави разделбата со Брајтон.

Де Зерби беше поврзуван со Челси, Ливерпул, Манчестер Јунајтед, Барселона, Баерн Минхен и Јувентус, но на крајот не се остварија најавите за зделка со ниту еден од овие великани.

До неодамна фаворит за тренерската позиција на Марсеј беше Серџио Консеисао, но изгледа дека оваа опција пропадна и сега на дневен ред е Де Зерби. Според италијанските медиуми, младиот стратег а гледа работата во Лига 1 како одлична можност за стекнување дополнително искуство.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови