Connect with us

ВАР на Реал му е скар: Место пенал за „кралевите“ – пенал за Севилја – на крајот реми во Мадрид (ВИДЕО)

Реал Мадрид пропушти шанса да се искачи на првото место во Ла Лига играјќи 2-2 во дербито протиив Севилја. Атлетико Мадрид остана на врвот, а во наредните неколку дена сигурно главна тема ќе биде ВАР – системот и одлуката да биде досуден пенал за Севилја по играта со рака на Милитао, откако акцијата веќе беше на спротивната страна, а Карим Бензема се избори за пенал за „кралевите“.

Судијата долго ја гледаше ВАР – снимката и покажа пенал за Севилја што во гол го претвори Иван Ракитиќ во 78.минута. Тони Крос во 94.минута откако топката удри и во Азар, сепак, донесе реми за Реал Мадрид.

Севилја поведе со голот на Фернандо во 22.минута, а израмни Марко Асенсио во 67.минута.

На три кола до крајот, Атлетико Мадрид повторно е во пол – позиција за освојување на титулата во Ла Лига.

Advertisement

Facebook

Тимови