Connect with us

Шкендија со два гола од пенал лесно се справи со азербејџански Сумгаит

Фудбалерите на Шкендија сосема очекувано ќе играат во втората рунда натпревари од Лигата на Европа откако во првото квалификациско коло славеа со 0-2 на гостувањето против азербејџанскиот Сумгаит.

Шкендија комплетно доминираше во првото полувреме. По континуираните обиди од страна на Ибраими, Ахмеди и Дориев за пробивање на противничката одбрана, најголемата шанса ја имаше Имери во 38. минута. Одлично беше проигран од Љупчо Дориев, изби сам пред домашниот голман но шутираше лошо.

Но, тоа што не се реализираше во првиот дел ефектуирано во второто полувреме со два погодоци од пенал. Најпрво во 56. минута од натпреварот Бесарт Ибраими прецизно стрелаше од белата точка…

Конечните 0-2 ги постави Љупче Дориев исто така од пенал во 89. минута. Претходно, токму по проигрувањето од Дориев, Зејнулаи шутираше во домашниот шеснаесетник а по игра со рака на дефанзивецот на Сумгаит оправдано досуден пенал за македонскиот тим.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови