Connect with us

Шкендија го потврди трансферот на Решат Рамадани во Динамо Киев, ќе има процент и од следен трансфер

Шкендија и Динамо Киев постигнаа финален договор за трансферот на Решат Рамадани во украинскиот гигант.


„Фудбалскиот клуб Шкендија со задоволство објавува дека 19-годишниот играч за врска Решат Рамадани го комплетираше трансферот во Динамо Киев од Украина. Покрај обештетувањето кое треба да се плати сега за комплетирање на овој трансфер, „црвено-црните“ ќе имаат корист и од 15% од евентуалната идна продажба на Рамадани.

Поранешниот играч за врска на Шкендија сега потпиша петгодишен договор со тимот со најмногу трофеи во Украина“, објави тетовскиот клуб.

Решат Рамадани порасна во академијата на Шкендија, додека во првиот тим дојде како 17-годишник во 2021 година. Со 23 настапи во прволигашка и пет настапи во европските купови,

Рамадани постигна гола во сениорскиот тим, а сега стана првиот фудбалер кој директно од македонски тим преминал во Динамо Киев.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови