Реми во Ѓорче, Шкендија се „лизна“ во тетовското дерби (ФОТО)

Македонија ЃП и Брегалница ремизираа (1-1) во Ѓорче Петров во еден од најинтересните дуели од 27. коло во Првата лига. „Лавовите“ од пенал се спасија од пораз, откако Сефер Емини погоди во 78.минута. Претходно, Милан Џокиќ ја доведе Брегалница во водство во 59.минута од дуелот.

Шефит Шефити ја шокираше Шкендија во 88.минута и донесе бод за Ренова (1-1) во тетовското дерби. Ферхан Хасани од слободен удар во 36.минута донесе предност за Шкендија на овој меч.

Шкупи со 3-1 го совлада Борец и сигурно чекори кон шампионската титула. Фаустин Сенгор го отвори резултатот, но за три минути стрелаше во двете мрежи за 1-1. Сепак, Сандеј Адетунџи и Гаги Маргбелашвли со прекрасен гол со ножички, донесоа триумф за Шкупи.

Академија Пандев го совлада Пелистер со 2-0. Димитар Митровски од пенал погоди во 51.минута, а во финишот Кристијан Велиновски го постигна вториот гол за „пандевци“.

Струга Трим Лум го победи Скопје со 1-0, со голот на Сава Радич во 67. минута.

Во првиот меч од ова коло, Работнички го совлада Тиквеш со 1-0.