Connect with us

ПСЖ сѐ уште се надева дека може да го задржи Мбапе

Пари Сен Жермен е подготвен да му понуди нов договор на Килијан Мбапе, и покрај можноста напаѓачот повторно да одбие да потпише.


По завршувањето на минатата сезона се појави информација дека францускиот ас ги известил челниците на ПСЖ дека има намера да го напушти „Паркот на принцовите“ на слободен трансфер во 2024 година. Оваа одлука веднаш беше оспорена од ПСЖ, кој се надеваше дека нивниот највреден фудбалер ќе потпише најмалку едногодишно продолжување за да се погрижат да не го изгубат без пари. Како резултат на тоа преговорите влегоа во ќорсокак, поради што играчот беше исфрлен од првиот тим, но подоцна беше реинтегриран на почетокот на сезоната.

Од неговото враќање во тимот, Мбапе е исклучително силен на теренот и има осум гола на девет натпревари. Сепак, остануваат шпекулациите дека тој ќе потпише за Реал Мадрид во јули. 24-годишниот напаѓач официјално ќе може да го стори тоа веќе во јануари.

Сепак, ПСЖ сѐ уште се надева дека ќе го убеди играчот некако да го обнови договорот, дури и да е само до 2025 година.

Понудата за продолжување на една година ќе му биде претставена на Мбапе веќе следната недела, со надеж дека тој има слобода за позитивно преговарачко дејствување.

Доколку напаѓачот уште еднаш ги одбие овие услови, јасно е дека ПСЖ ќе го прифати поразот во обидот да го задржи во својот тим.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови