Connect with us

ЛШ: Шахтјор го зеде скалпот на Барса, Њукасл падна во Дортмунд (ВИДЕО)

Украинскиот тим Шахтјор Доњецк и го нанесе првиот пораз на Барселона оваа сезона во Лигата на шампионите. На дуелот во Хамбург, Шахтјор славеше со 1-0, со голот на Данило Сикан во 40.минута од натпреварот.

Барселона и понатаму е првопласирана во групата Х со 9 бода, а Шахтјор сега има 6 бода, исто колку и Порто кој вечерва го пречекува Антверпен.

Борусија Дортмунд го победи Њукаслсо 2-0. Никлас Фулкруг во 26.минута го отвори резултатот, а Џулијант Брант го потврди триумфот во 79.минута.

Борусија Дортмунд сега е на врвот во групата Х со 7 бода, пред ПСЖ со 6, кој вечерва му гостува на Милан на „Сан Сиро“.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови