Connect with us

Ќе ја одбие Барселона за да го наследи Халанд во Борусија Дортмунд

Карим Адејеми не сака да оди во Барселона, туку во Борусија Дортмунд. Колку и да звучи неверојатно, младиот германски напаѓач наводно проценил дека е подобро да замине во Дортмунд во овој момент, наместо во Барселона.


Адејеми на тој начин ќе дојде во „Сигнал Идуна парк“ како замена за Ерлинг Халанд, кој на лето сигурно ќе ја напушти Борусија Дортмунд. Неговата откупна клаузула од 1 јули ќе изнесува 75 милиони евра и големите европски клубови сигурно ќе сакаат тоа да го искористат.

Борусија Дортмунд ќе плати 35 милиони евра за Адејеми и со тоа повторно ќе заврши одлична работа.

Инаку, Адејеми порасна во Баерн Минхен, таму никогаш не доби вистинска шанса, па преку Унтерахинг пристигна во Салцбург летото 2018 година. Иако има само 19 години, тој веќе одигра 76 натпревари за Салцбург, постигна 25 гола и запиша 17 асистенции.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови