Connect with us

Каков комплимент: „Тричковски е Роналдо од Кипар“ (ВИДЕО)

Македонскиот интернационалец Иван Тричковски и оваа сезона игра фантастично во дресот на АЕК Ларнака на Кипар, а овој феномен најдобро го објасни неговиот поранешен соиграч Паникос Спиру во емисијата „Супер понеделник“.


Меѓудругото, Спиру се осврна на начинот на кој Иван Тричковски тренирал отсекогаш.

„Тој никогаш не престанува да работи, тој е Роналдо од Кипар. Тренираше по 4-5 часа дневно. Натпреварот завршува, а тој следниот ден можеше да се види како трча по тротоарите. Затоа и на оваа возраст тој е првото име на Кипар. Јас секогаш работев напорно на тренинзите, но тој работеше повеќе од мене. Тој играше 90 минути, а следниот ден повторно одеше на тренинзи. Тој секогаш беше пример за останатите и се уште е таков. Затоа е најдобар“, изјави Паникос Спиру за Иван Тричковски.

Advertisement

Facebook

Тимови