Connect with us

Хесус Навас ја напушта Севилја на крајот на сезоната

Шпанскиот прволигаш Севилја соопшти дека капитенот на тимот Хесус Навас ќе го напушти клубот по завршувањето на сезоната.


„Хесус Навас ќе ја напушти Севилја на крајот на сезоната 2023/24 и тоа им го соопшти на клубот, соиграчите и раководството на утринскиот тренинг“, се вели во соопштението на клубот.

Навас помина вкупно 17 години во Севилја, со што доби статус на клупска легенда.

38-годишниот фудбалер одигра 688 натпревари за Севилја во сите натпреварувања и освои четири Лига Европа, два Копа дел Реј, Суперкупот на Европа и Суперкупот на Шпанија.

Хесус Навас прво помина десет години во Севилја, од 2003 до 2013 година, пред да се пресели во Манчестер Сити со кој ја освои Премиер – лигата и два Лига купа, пред да се врати во Андалузија во 2017 година.

Со шпанската репрезентација беше светски првак во 2010 година и европски првак во 2012 година, а во 2023 година ја освои Лигата на нации.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови