Connect with us

Флоријан Вирц по примерот на Чаби Алонсо, останува во Баер Леверкузен и следната сезона

Германскиот интернационалец Флоријан Вирц и следната сезона ќе продолжи да настапува за Баер Леверкузен. Тој ќе го следи примерот на тренерот Чаби Алонсо.


„Тоа е 100% сигурно“, изјави извршниот директор на клубот, Фернандо Каро.

Тоа што Чаби Алонсо останува е дополнителен поттик“, изјави шефот на „аспирините“ во интервју за шпанското радио „Онда Серо“.

Вирц е под договор со Баер Леверкузен до јуни 2027 година, но за него се заинтересирани неколку врвни клубови.

Баер Леверкузен води во Бундес-лигата со 13 бода предност пред второпласираниот Баерн Минхен на седум кола до крајот на сезоната и е на прагот да ја освои првата титула во Германија.

„Тимот има многу добра сезона, благодарение на тренерот Алонсо. Подобро од ова не можеше да биде“, истакна Каро.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови