Connect with us

Де Лихт: Зошто не играм? Не знам, прашајте го Тухел

Матијс де Лихт пристигна во Баерн Минхен за 67 милиони евра во јули 2022 година. Холандскиот стопер додје од Јувентус и Де Лихт требаше веднаш да стане еден од најважните играчи на германскиот шампион. Но, тоа не се случи.


Де Лихт имаше пет настапи под водство на Томас Тухел оваа сезона и одигра 82 минути во Бундес-лигата и во Купот на Германија.

„Зошто не играм? Немам идеја, треба да го прашате тренерот. Правам сѐ што бара Тухел, но во последните два натпревари одиграв десет минути и тоа во средниот ред”, изјави Де Лихт.

Спортскиот директор на Баерн, Кристоф Фројнд, објасни за „Билд“.

„Тој е многу важен за нашиот тим. Јасно е дека моментната ситуација не е лесен предизвик за него, но уверен сум дека ќе има многу можности да игра во следните неколку месеци“, изјави Фројнд.


Де Лихт ја започна својата кариера во Ајакс, а во Јувентус играше од 2019 до 2022 година. Досега за Баерн има 48 настапи и постигна три гола, а за холандската репрезентација на 42 натпревари постигна два гола.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови