Connect with us

Данците ја скротија неубедливата Англија (ВИДЕО)

Англија не делува како супер фаворит на почетокот на ЕВРО 2024, но веќе освои четири бода. По победата од 1-0 против Србија, тимот на Герет Саутгејт вечерва одигра 1-1 против Данска. Во последното коло ќе се соочат со Словенија, што ги става многу блиску до пласман во осминафиналето.

Хари Кејн го отвори резултатот во 18. минута, но Мортен Хјулманд израмни со прекрасен гол од далечина во 34. минута.

Во второто полувреме, Англија беше поактивна. Фил Фоден ја погоди стативата, Оли Воткинс имаше шанса за гол, но и Џордан Пикфорд мораше да интервенира за да спречи втор погодок во неговата мрежа.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови