Connect with us

Баерн ќе решава за иднината на Тухел по завршување на сезоната

Раководството на Баерн Минхен на лето ќе одлучи за иднината на тренерот Томас Тухел. Баварците во саботата претрпеа тежок пораз од 3-0 кај лидерот Баер Леверкузен и сега заостануваат пет бода зад „фармацевтите“ во битката за титулата во Бундес-лигата.


Покрај тоа, тимот не игра добро и постојано е критикуван за перформансите.

На почетокот на сезоната, Баерн Минхен испадна од Купот на Германија по поразот од третолигашот Сарбрикен, а во Лигата на шампионите ќе игра во осминафиналето против Лацио.

Тухел има договор до летото 2025 година. Во моментов се водат разговори во клубот во кој учествува и Тухел за да се подобри ситуацијата.

Тренерот на Баер Леверкузен, Чаби Алонсо, е еден од кандидатите за наследник на Томас Тухел, а се споменува и Жозе Мурињо.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови