Затоа е најдобар: Левандовски со два гола го поништи евроголот на Патрик Шик (ВИДЕО)

Роберт Левандовски на првиот меч по добивањето на наградата „The Best“ за најдобар светски фудбалер докажа зошто му е доделена. Му донесе триумф (1-2) на Баерн Минхен на дербито против Баер Леверкузен.

Патрик Шик постигна еврогол во 16.минута и донесе предност за Баер Леверкузен. Но, Левандовски не дозволи Баерн да замине со негатива на полувремето и постигна гол во 45.минута. Речиси на идентичен начин, полскиот интернационалец во судиското продолжение од мечот постигна и победнички погодок за баварскиот клуб.

По овој триумф, Баерн Минхен се искачи на врвот на табелата во Бундес-лигата со 30 бода, два повеќе од Баер Леверкузен.