Connect with us

Реми во Келн, Швајцарците на чекор до осминафинале, но Шкотска е сѐ уште жива (ВИДЕО)

Шкотска и Швајцарија одиграа 1-1 во Келн. Швајцарците со ова реми стигнаа до четири бода и се на чекор до пласман во осминафиналето, но во третото коло ги очекува дуел со лидерот во групата, Германија.

За Шкотска е ова прв бод и сѐ уште има теоретски шанси за второто место, со оглед дека сега им следи меч против Унгарија, која е веќе без шанси за нокаут фазата.

Скот Мектоминеј во 13.минута донесе водство за Шкотска, но израмни Џердан Шаќири со прекрасен удар од далечина во 26.минута од мечот.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови