Магија на Чурлинов, Атанасов, Митровски…Младите сили го декласираа Казахстан (ВИДЕО)

Младата фудбалска репрезентација на Македонија до 21 година оствари значајна победа во Алмати против Казахстан (1-4) и се искачи на втората позиција во групата за пласман на ЕП. Сега избраниците на Благоја Милевски имаат 13 бода, три помалку од лидерот Шпанија.

Дарко Чурлинов направи магија во 38.минута, кога издрибла двајца противнички фудбалери и упати бомба кон голот на Казахстан за водство на Македонија. Три минути подоцна Јани Атанасов не реализираше пенал, но одбиената топка од голманот сепак ја смести во мрежата.

Македонија продолжи одлично и во вториот дел. Чурлинов беше стрелец на третиот гол во 48.минута за 0-3, а Казахстан возврати во 53.минута преку Омиртаев кој потоа доби црвен картон.

Казахстан го заврши мечот со деветмина затоа што беше исклучен и Оринбасар, а Димитар Митровски во 67.минута го постави конечниот резултат.

View this post on Instagram

Молодежная сборная Казахстана пропустила два гола за три минуты в первом тайме матча с Северной Македонией. #kaz #football
A post shared by SPORTS.KZ (@kzsports) on Oct 8, 2020 at 4:55am PDT

А вот и третий гол. #kaz #football
A post shared by SPORTS.KZ (@kzsports) on Oct 8, 2020 at 5:07am PDT

Оралхан Омиртаев сократил разрыв в матче Казахстан U-21 — Северная Македония U-21 — 1:3. #kaz #football #alga
A post shared by SPORTS.KZ (@kzsports) on Oct 8, 2020 at 5:12am PDT

Казахстан U-21 — Северная Македония U-21 1:4. #kaz #football
A post shared by SPORTS.KZ (@kzsports) on Oct 8, 2020 at 5:29am PDT