ЛШ: Интер ја тресна Борусија во Германија, Ливерпул го доби Ајакс (ВИДЕО)

Интер успеа да ја победи Борусија Менхенгладбах со 2-3 на гости во Германија и комплетно ја закомпликува групата во која и Реал Мадрид виси по поразот од Шахтјор. Сега Германците имаат осум бода, Шахтјор и Реал по седум, а Интер дојде до пет.

Дармијан го постигна првиот гол за Интер, а потоа двапати стрелаше Ромелу Лукаку. Двоен стрелец за Борусија Менхенгладбах беше Аласане Плеа

Атлетико Мадрид во финишот пропушти шанса да го победи Баерн Минхен. Имаше водство со голот на Жоао Феликс, но по пеналот над Томас Милер, токму тој израмни во 86.минута.

Ливерпул со 1-0 го совлада Ајакс со голот на Куртис Џонс во 58.минута, а по лошата проценка на гостинскиот голман Онана.

Олимпик Марсеј конечно ја прекина серијата порази во ЛШ со триумфот над Олимпијакос од 2-1. Двата гола беа од пенал и ги постигна Димитри Паје.

Аталанта одигра само 1-1 дома против Митјиланд, а реми без голови одиграа Порто и Манчестер Сити.