Connect with us

Флик: Не е до мојата оставка, мора да го вратиме германскиот фудбал на темелите

Селекторот на Германија, Ханси Флик, разбирливо беше многу разочаран по елиминацијата на Германија од Светското првенство во Катар. Бундес-тимот победи со 4-2 против Костарика, но тоа не беше доволно за да продолжи кон нокаут фазата.


Тој нема да поднесе оставка по дебаклот.


„Ќе се справиме брзо со тоа, тешко е да се одговори веднаш по натпреварот и откако ќе бидеме елиминирани. Ќе го направам тоа многу, многу брзо“.


„Мораме да бидеме подобри на тренинзите и во развојот на фудбалерите. Со години зборуваме за централните напаѓачи кои ни се потребни, како и квалитетни играчи од средниот ред. Одбраната со години го одликуваше германскиот фудбал. Треба да се вратиме на основите“, истакна Ханси Флик.


За поразот на Шпанците од Јапонија со 2-1, Флик одговори:


„Разочарувањето е огромно, но никогаш не ги гледам другите тимови. Самите сме виновни, мора да се погледнеме во очи. Моравме да оствариме подобри резултати, имавме доволно шанси за тоа и против Јапонија и против Шпанија“.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови