Connect with us

Артета ќе продаде дури деветмина фудбалери на Арсенал до крајот на преодниот рок

Арсенал има намера да продаде дури девет играчи до крајот на преодниот рок, откриваат англиските медиуми. Целта на клубот е да собере повеќе од 115 милиони евра, а потоа да се обиде да донесе силно име на стоперската позиција, која беше ослабена со повредата на Јуриен Тимбер.


Најголема желба на клубот е Марк Гуехи, дефанзивецот на Кристал Палас. Тренерот на тимот Микел Артета јасно стави до знаење на кои играчи не смета со тоа што ги отстрани од тренинзите на тимот.

Тимбер пристигна во клубот во овој преоден рок, а Арсенал за него плати 40 милиони евра на Ајакс. Тој во дебито за тимот заработи повреда на предните вкрстени лигаменти, поради што ќе мора да ја пропушти целата сезона.

За да ги собере парите за негова замена, клубот ќе мора да продава. Киеран Тиерни, Алберт Самби Локонга, Нуно Тавареш, Фоларин Балогун и Роб Холдинг се играчите кои Микел Артета ги издвои од вчерашниот тренинг на тимот.

Самостојно тренираат и Николас Пепе, кој беше доведен од Лил во 2019 година за 80 милиони евра, и Седрик Соареш.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови