Connect with us

Жозе Мурињо би сакал да се врати во Челси

Португалскиот стратег Жозе Мурињо е подготвен да се врати по трет период како менаџер на Челси доколку му се укаже шанса. Актуелниот менаџер на „сините“, Маурисио Покетино е под сериозен притисок откако неговиот тим падна на 11. место во Премиер – лигата. За време на неделниот пораз од Вулверхемптон со 2-4, некои од навивачите на лондончани на „Стемфорд Бриџ“ го скандираа името на Мурињо.


61-годишниот Португалец, кој моментно е без работа откако беше ослободен од Рома во јануари, секогаш зборува позитивно за Челси откако ја напушти Англија и би уживал во шансата да се врати на „Стемфорд Бриџ“.

Како и неговиот вечен афинитет кон клубот, Мурињо би сакал да се врати во Челси поради лични причини. Неговата семејна куќа е на само 200 метри од стадионот, а неговите деца сè уште живеат во Лондон со неговата сопруга.

Како резултат на тоа, враќањето во Челси би му се допаднало на Мурињо. Сега останува да се види дали сопственикот Тод Боули ќе ја задржи својата верба во Покетино, кој во вчера истакна дека добил поддршка од шефовите по тешкиот пораз од Волвс.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови