Connect with us

“Влаховиќ не трча по пари, туку инвестира во себе”

Иалијанскиот агент Џовани Бранчини тврди дека Душан Влаховиќ не го одбил новиот договор со Фиорентина поради пари. Српскиот репрезентативец е под договор до јуни 2023 година, но го одби најновиот предлог за продолжување на “виолетовите”.

Тоа сугерира дека неговата продажба следното лето е неизбежна, иако не треба да се исклучи ниту можно заминување во јануари. За услугите на 21-годишниот играч се интересираат Јувентус, Интер, Тотенхем, Атлетико Мадрид и Манчестер Сити, иако во Србија и Италија повеќето новинари се уверени дека “бјанконерите” се фаворити.

“Има многу причини што зошто еден играч сака промена на средината, без оглед на економската ситуација. Можеби тие имаат само амбиција да изберат каде ќе играат. Ако Влаховиќ одлучи да не потпише нов договор, тој инвестира во себе, откажувајќи се од парите што би можел да ги заработи само веднаш по продолжувањето на договорот,” изјави агентот и почесен претседател на Синдикатот на италијанските агенти, Бранчини за весникот “Кориере дела сера“.

Влаховиќ, кој би можел да си замине од стадионот “Артемио Франки” за сума од 75 милиони евра, оваа сезона постигна шест гола на осум натпревари за Фиорентина во рамките на Серија А и Купот на Италија, проследено со една асистенција.

Advertisement

Facebook

Тимови