Вардар побегна на „плус пет“, Шкендија убедлива против Борец

Вардар пoбегна пет бода во однос на првиот следбеник Академија Пандев, со триумфот од 2-0 против Ренова. Сега „црвено-црните“ имаат 30 бода, пет повеќе од Академија Пандев и 12 повеќе од Шкендија.

Вардар поведе со голот на Даниел Аврамовски во 20.минута, а победата ја потврди Јован Попозлатанов во 90.минута од мечот.

Шкендија убедливо го победи Борец со 4-0. Арменд Алими постигна хет – трик на овој меч. Тој погоди за водство во 23.минута, само една минута подоцна стрелаше и Бесарт Ибраими, а следните два гола повторно беа на Алими, во 30. и во 67.минута.

Силекс оствари гостински триумф во Ѓорче Петров, совладувајќи ја Македонија ЃП со 0-1. Дејан Благојевиќ го постигна победничкиот гол за кратовци во 30.минута од натпреварот.  Шкупи и Струга Трим Лум ремизираа без голови.