Connect with us

Сите трансфери во ПМФЛ: Шкупи најмногу се засили, само Џиџи Илиевски е нов во Вардар – речиси сите си заминаа

Зимскиот преоден рок во Македонија заврши, а утре почнува пролетниот дел од сезоната со премиерата меѓу Академија Пандев и Работнички (14 часот) во Струмица. Шкупи ги нагласи амбициите во трката за шампионската титула, доведе нов тренер и неколку странски засилувања, иако замина најдобриот стрелец во првиот дел од сезоната, Дембо Дарбо.     

Половина од прволигашите имаат нови тренери. Покрај Шкупи, нови стратези имаат и Работнички, Академија Пандев, Борец, Беласица и Вардар. Никола Илиевски Џиџи е и единственото засилување за Вардар, кој остана без огромен број играчи, а не можеше да доведе нови поради забраната за трансфери и недостигот на финансии. 

Голема реорганизација се случи и во Борец по заминувањето на досегашниот спонзор, компанијата „Брако“ на Кочо Анѓушев, заминаа огромен број играчи, но дојде нов тренер Борче Христов и неколку нови фудбалери.

Работнички исто така доведе голем број засилувања, Беласица ќе се обиде да се спаси со Ѓоре Јовановски и со реновиран ростер, а истото го посакува и Академија Пандев која го ангажираше Александар Васоски и неколку навистина квалитетни нови имиња.

Македонија ЃП исто така квалитетно го пополни тимот на Жикица Тасевски пред продолжението од сезоната.          

ШКЕНДИЈА

Дојдоа: Рубин Хебај (Теута, Албанија), Ферат Рамадани (Гостивар), Вандерсон (Агуа Санта, Бразил), Камер Кака (Конгсвинер, Норвешка)

Заминаа: Валон Ахмеди (Шахтјор Солигорск, Белорусија), Арлинд Алити (Ренова), Леард Садриу, Беким Реџепи (Скендербег)

ШКУПИ

Дојдоа: Хакан Озан (нов тренер), Кристијан Трапановски (Академија Пандев), Матеј Цветаноски (Вардар), Абдул Руатубаје (Колорадо Рапидс, САД), Алберт Бугазели (Генерејшн Фут, Сенегал), Фостин Сенегор (Каса Спортс, Сенегал), Али Адем (Арис, Грција), Региналдо (Каисар, Казахстан), Мамадуба Бангура (Калум Стар, Гвинеја)

Заминаа: Дарко Глишиќ (Докса, Кипар), Фатјон Јусуфи (Ренова), Дембо Дарбо (Шахтјор Солигорск, Белорусија), Омар Гудијаби (Пелистер), Елвин Јунуѕаде (Кешла, Азербејџан)

МАКЕДОНИЈА ЃП 

Дојдоа: Робсон да Силва (Беласица), Чарлестон (Вардар), Изет Ајрулаху (Скопје), Самир Фазли (слободен), Филип Алексовски (Кораб), Стојан Стојчевски (Борец), Коџо Мавуњо Лудвиг (Сент Хуберт)

Заминаа: Мартин Ковачев (Лирија, Косово), Албан Сулејмани, Андерсон Барбоса, Бенџамин Демир (Беласица), Абдул Калид Басит (Есперанса, Тунис), Филип Мишевски (Борец), Давид Ристовски (Кадино)

СТРУГА ТРИМ ЛУМ

Дојдоа: Немања Босанчиќ (Колубара, Србија), Методија Велковски (Осогово)

Заминаа: Ардит Шаќири, Агон Хајредин (Велешта), Ате Мазари (Охрид), Малсор Ајети (Фљамуртари, Косово)

ВАРДАР

Дојдоа: Никола Илиевски Џиџи (нов тренер) 

Заминаа: Чарлестон (Македонија ЃП), Јован Попзлатанов, Дарко Мицевски (РФС Рига, Летонија), Марко Мартинага, Андреј Стојчевски (Академија Пандев), Бесар Гудјуфи, Дамјан Трајановски (Беласица), Матеј Цветаноски (Шкупи), Милован Петровиќ (Сабаил, Азербејџан)

БОРЕЦ 

Дојдоа: Борче Христов (нов тренер), Лука Трајкоски, Ванче Шиков (Тиквеп), Дејан Силјановски (Беласица), Еди Баша (Астерас, Грција), Александар Мишов, Мартин Талаков (Академија Пандев), Анес Османовски (Брегалница), Филип Мишевски (Македонија ЃП), Азер Омерагиќ (Хајдук 2, Хрватска)

Заминаа: Марио Станковски, Бурхан Мустафа, Марјан Ристовски, Никола Прелчец, Никола Ристески (Работнички), Оливер Пеев (Беласица), Никола Радовиќ (Младост, Србија), Михајло Митров (Слога Виница), Филип Трајановски, Дарио Десниќ (Скопје), Оливер Стоименовски, Стојан Стојчевски (Македонија ЃП)

РАБОТНИЧКИ 

Дојдоа: Александар Влахо (нов тренер), Марио Станковски, Бурхан Мустафа, Марјан Ристовски, Никола Прелчец, Никола Ристески (Борец), Андреј Кировски, Христијан Грозданоски (Силекс)

Заминаа: Бранислав Трајковиќ, Лука Чумиќ, Милош Тошески (Бродарац, Србија), Јаник Дао, Филип Лазаревски (Скопје), Николче Шаркоски (Академија Пандев), Матеј Андов (Осогово), Муарем Муарем (Брегалница)

СИЛЕКС 

Дојдоа: Крста Ѓорѓевиќ (Бачка Топола, Србија). Јордан Серафимовски (Беласица), Ристе Каракамишев (Кожуф), Свилен Штерев (Етар, Бугарија), Филип Дурански (Серед, Словачка), Давид Манасиевски (ФК Њу Старс)

Заминаа: Кристијан Костовски, Филип Костовски (Тиквеш),Бојан Спиркоски (Велешта), Божидар Митревски (Тетекс), Андреј Кировски, Христијан Грозданоски (Работнички), Милош Жеравица, Стефан Ѓуриќ, Дарко Грозданоски

РЕНОВА

Дојдоа: Арлинд Алити (Шкендија), Џон Еду Мена Перез, Вулнет Ислами (Кораб), Марио Гајиќ (Триглав, Словенија), Арбен Тафа, Фатјон Јусуфи (Шкупи)

Заминаа: Сулејман Кулибали, Артан Велиу, Јасир Селмани (Гостивар), Валон Незири, Арменд Алиу, Алтин Сефо, Арбер Шала (Балкани, Косово)

ПЕЛИСТЕР 

Дојдоа: Ристе Илијовски (Тиквеш), Дарко Размоски (Беласица), Омар Гудиаби (Шкупи)

Заминаа: Борха (Кит-Го), Анес Хот, Александар Поповски, Ристе Размовски (Осогово), Филип Стојановски (Скопје), Христијан Торнески (Брегалница)

АКАДЕМИЈА ПАНДЕВ 

Дојдоа: Александар Васоски (нов тренер) Марко Јовановски, Коста Манев, Николче Шаркоски (Работнички), Игор Паноски (Беласица), Марко Мартинага, Андреј Стојчевски (Вардар), Бесник Ферати (Партизани, Албанија)

Заминаа: Кристијан Трапаноски (Шкупи), Марио Маслаќ, Милан Томиќ, Александар Мишов, Мартин Талаков (Борец)

БЕЛАСИЦА 

Дојдоа: Ѓоре Јовановски (нов тренер), Оливер Пеев (Борец), Бени Демир, Андерсон Барбоса (Македонија ЃП), Алексадар Вулиќ, Дамир Аврамовиќ, Страхиња Шево, Миленко Мијатовиќ (Инџија, Србија), Бесар Гудјуфи, Дамјан Трајановски (Вардар), Борис Јакимовски (Кадино)

Заминаа: Дејан Силјановски (Борец), Робсон да Силва (Македонија ЃП), Дарко Размоски (Пелистер), Игор Паноски (Академија Пандев), Благој Истатов, Никола Спасов, Васко Коцев (Осогово), Јордан Серафимовски (Силекс)

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови