Шкупи во фото-финиш ја грабна Европа, Работнички остана со празни раце

Шкупи со неверојатен пресврт во последните неколку минути го победи Работнички со 1-2 на „Тодор Проески“ арена и обезбеди пласман во Лигата на Европа, освојувајќи го четвртото место на табелата во Првата лига. Во Европа оди и Македонија ЃП, како петтопласиран тим, со оглед дека Вардар не доби лиценца за настап.

Супер-драматичен беше мечот на најголемиот стадион. „Романтичарите“ имаа предност со голот на Баже Илијоски во 84.минута, но Џонатан Берат Устабаши во 89.минута и во 92.минута обезбеди европски излез за тимот од Чаир.

Македонија Ѓорче Петров лесно славеше со 0-3 против Победа која веќе неколку кола е второлигаш. Бенјамин Демир погоди во 39.минута, Боби Божиновски зголеми на 0-2 во 51.минута, а третиот гол беше дело на Илирид Адеми во 70.минута. Јаник Макота во 82.минута постигна почесен гол за Победа.

Ренова ја совлада Шкендија со 3-1. Шкендија поведе преку Енсар Љума во 12.минута, но Емран Рамадани возврати со два гола во 41. и во 44. минута. Мухамед Усеини во 77.минута го постигна третиот гол за „гипсарите“.

Вардар нема да игра Европа поради неиздадената лиценца, а ремизираше (1-1) против Академија Пандев на гости. Стрелец на голот за вардарци беше Фелипе во 65.минута, а десет минути подоцна возврати Диме Димов.

Силекс ја совлада Беласица со 2-1. Филип Дурански во шестата минута донесе водство за Силекс, а израмни Христијан Денковски во 66.минута. Но, Бобан Георгиев во 72.минута успеа да постигне победнички погодок за кратовци, кои ќе играат бараж за опстанок во елитното друштво.

ПРВА ЛИГА 36.КОЛО – РЕЗУЛТАТИ

РЕНОВА – ШКЕНДИЈА 3-2

РАБОТНИЧКИ – ШКУПИ 1-2

АКАДЕМИЈА ПАНДЕВ – ВАРДАР 1-1

ПОБЕДА – МАКЕДОНИЈА ЃП 1-3

СИЛЕКС – БЕЛАСИЦА 2-1

Табела: Шкендија 79, Вардар 64, Академија Пандев 58, Шкупи 48, Македонија ЃП 47, Ренова 47, Работнички 46, Силекс 44, Беласица 38, Победа 23.