Connect with us

Шкендија ослабена на дербито со „лавовите“: Без Алими и без Ахмеди во средниот ред

Лидерот Шкендија ќе се обиде да го одбрани Тетово од нападот на „лавовите“ од Ѓорче Петров, но ќе ја нема помошта на искусните фудбалери за врска Арменд Алими и Валон Ахмеди. Ова значително ќе ја отежни работата на составот на Ернест Ѓока, а голем товар ќе падне на репрезентативецот Енур Тотре. 

Алими поради смрт во семејството нема да биде присутен на денешното дерби, а Ахмеди се уште не е доволно опоравен од повредата. Добра вест за Ернет Ѓока е враќањето на капитенот Егзон Бејтулаи во одбраната. Тој ја одлежа суспензијата поради жолти картони и се враќа навреме за големата пресметка. 

Македонија Ѓорче Петров ја препушта фаворитската улога на домаќинот Шкендија, но ќе ја искористи секоја пружена шанса за да го загрози Костадин Захов и со успех да се врати во Скопје од ова тешко гостување. Тимот на Жикица Тасевски има три победи на последните четири натпревари, а на првиот дуел со Шкендија загуби минимално во Ѓорче Петров со 0-1. 

       
Standings provided by SofaScore LiveScore

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови