Connect with us

Шкендија ослабена крај езерото во Струга: Без Бејтулаи, Ахмеди, Кривак

Шкендија сака да го задржи врвот и да се зацврсти на првата позиција на табелата, но денеска ја очекува тешка мисија крај езерото во Струга. Домаќинот е амбициозен, посебно добро игра на домашен терен, а Ернест Ѓока ќе нема на располагање неколку стандардни првотимци. 

Посебно „десеткувана“ ќе биде одбраната. Капитенот Егзон Бејтулаи има жолти картони, а Јан Кривак се уште не е доволно опоравен за настап. Ќе недостига многу и Валон Ахмеди во средниот ред.Сепак, Шкендија ја носи фаворитската улога и ќе се обиде да ја оправда со триумф. 

Струга Трим Лум има одличен старт на сезоната, со 19 бода се наоѓа на четвртата позиција, а обезбеди пласман и во полуфиналето на Купот. Добрата атмосфера избраниците на Срѓан Захариевски ќе се обидат да ја преточат и во добра игра на денешниот дуел со Шкендија. Мотивацијата е јасна, да му се нанесе првиот пораз на лидерот во шампионатот. 

  

      

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови