Connect with us

Секој нареден ден сѐ поголема е веројатноста Тен Хаг да остане на клупата на Манчестер Јунајтед

Веројатноста Ерик тен Хаг да остане на чело на Манчестер Јунајтед е сѐ поголема во последните денови, информираат англиските медиуми. Раководните лица на „Инеос“, кои го презедоа спортскиот и техничкиот менаџмент на клубот во февруари, продолжуваат со анализата на минатата сезона, како и на работата на Холанѓанецот во последните две години.


Изминатите денови се појавија информации дека имало средби со некои од кандидатите за наследник на Ерик тен Хаг на листата, но потоа еден по еден се откажале.

Томас Тухел, Маурисио Покетино и Киран Меккена се поврзуваа, но тие повеќе не се разгледуваат како опции од различни причини. Тухел дури одржа и еден на еден состанок со Сер Џим Ретклиф, но сепак Тухел не се нафатил да биде нов менаџер на Манчестер Јунајтед.

Медиумите на Островот тврдат дека во моментот името на Томас Франк од Барнли сѐ уште стои како опција. Сепак, се чини малку веројатно дека „Инеос“ ќе се реши да го отстрани актуелниот менаџер, кој донесе два трофеи и вкупно три финалиња во последните две сезони, за да го замени со тренер кој минатата сезона заврши на 15. место на табелата во Премиер – лигата, и вкупно во кариерата нема освоено ниту еден трофеј.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови