Connect with us

После скандалот во Валенсија: Реал Мадрид ќе се жали за црвениот картон на Белингам

Лидерот во шпанската Ла Лига, Реал Мадрид, ќе поднесе жалба за црвениот картон на Џуд Белингам на крајот од натпреварот против Валенсија (2-2).


Белингам доби црвен картон по последниот свиреж поради неговото незадоволство, откако судијата го заврши натпреварот пред последниот шут на Англичанецот, кој го претвори во гол.

Црвениот картон значи дека Џуд Белингам мора да го пропушти домашниот натпревар на Реал Мадрид против Селта Виго следниот викенд, а може да биде суспендиран и на повеќе натпревари во зависност од извештајот на судијата Хесус Хил Манцано.

Без разлика, Реал Мадрид има намера да поднесе жалба на забраната, со тоа што Шпанската фудбалска федерација ќе го разгледува случајот во текот на следната недела.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови