Connect with us

Почнува ЕВРО 2024: Германија се надева на традицијата, Шкотска сака да го изненади домаќинот

Одбројувањето заврши и денеска започнува Европското првенство во Германија, кое со голем интерес го очекуваа фудбалските фанови. Воведниот натпревар ќе биде меѓу домаќинот и Шкотска во 21 часот на „Минхен Арена“.


Патот на Бундес-тимот до домашното ЕП 2024 никако не беше лесен. По неуспехот на СП 2022 и втората последователна елиминација од групите на светските првенства, Германија продолжи со својот селектор Ханси Флик. Сепак, следеа многу неуспешни настапи на пријателски натпревари и поранешниот тренер на Баерн Минхен беше заменет со друг – Џулијан Нагелсман.


Доаѓањето на младиот селектор веднаш внесе свежина и позитивна промена во тимот на Германија, при што тимот забележа неколку импресивни успеси во контролите (два над Франција и победа против Холандија), а Бундес-тимот имаше четири натпревари без пораз.
Враќањето на искусниот Тони Крос исто така е причина за оптимизам за сите фудбалски фанови во Германија.


Германците се надеваат дека ќе ја повторат својата традиција на успешни настапи на големите фудбалски форуми каде што се домаќини. На домашен терен, ЕВРО 1988 и на Светските првенства во 1974 и 2006 година, Германците стигнаа барем до полуфиналната фаза.


Германија има добар ефект против првиот противник Шкотска, со вкупно шест победи, две нерешени и само еден пораз на вкупно девет натпревари. Последен пат селекциите се сретнаа во квалификациите за ЕП 2016, при што Германците победија двапати во групата – со 2-1 и 3-2.

Единствената победа Шкотска ја забележа на пријателски натпревар од далечната 1999 година со минимални 1-0.

Сепак, Шкотска сигурно нема лесно да попушти и ќе сака да приреди уште едно изненадување на стартот од првенството. Тие имаа одлична квалификациска кампања, започнаа летечки со пет последовни победи, во група со Шпанија и со Норвешка на Ерлинг Холанд, за да станат една од првите селекции што се квалификуваа за ЕП 2024.


По импресивниот почеток, Шкотите се опуштија и нивната форма е причина за загриженост во последно време, со само еден успех на последните девет натпревари – против аутсајдерот Гибралтар во пријателски натпревар.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови