Connect with us

Пепе е највозрасниот фудбалер во историјата на ЛШ

Пепе е новиот највозрасен фудбалер во историјата на Лигата на шампионите, ако се сметаат само играчите на теренот, а не и голманите. Тоа успеа да го постигне рекордот на 40 години и 242 дена. Рекордот претходно го држеше легендарниот Алесандро Костакурта, поранешниот дефанзивец на Милан кој последниот настап во Лигата на шампионите го имаше на 40 години и 208 дена.


Пред Пепе останаа само голманите, а тоа се Алан Мекгрегор, Марк Шварцер, Олександар Шовковски, Џанлуиџи Буфон и Марко Балота, кој го држи рекордот со 43 години и 248 дена. Тешко е да се поверува дека Пепе би можел да го достигне тоа.

Пепе во кариерата одигра 115 натпревари во Лигата на шампионите, постигна три гола, но освои и три шампионски титули со Реал Мадрид.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови