Connect with us

Пандев пред 11 години со Интер се искачи на кровот на Европа (ВИДЕО)

Најдобриот македонски фудбалер Горан Пандев вечно ќе се сеќава на 22 мај 2010 година, кога со тимот на Интер го освои пехарот во Лигата на шампионите. Во големата финална пресметка Интер го победи Баерн Минхен со 2-0 на „Сантијаго Бернабеу“. Стрелец на двата гола за „нероаѕурите“ беше Диего Милито, а Горан Пандев беше во стартниот тим на Жозе Мурињо.

Пандев го крена пехарот обвиткан со македонско знаме и стана само третиот Македонец на кого тоа му успеало по Дарко Панчев и Илија Најдоски кои европски клупски прваци со Црвена Звезда.

Advertisement

Facebook

Тимови