Connect with us

Нов „кралски“ договор за Винисиус Жуниор

Реал Мадрид подготвува нов договор за напаѓачот Винисиус Жуниор. Клубот има намера да ги подобри договорните услови на бразилскиот фудбалер, бидејќи тој е важен дел од тимот.


Актуелниот договор на 21-годишниот напаѓач со Реал Мадрид е до летото 2024. Тој е во тимот од 2018 година, но досега заработуваше 3 милиони евра годишно. Според новата понуда од „кралевите“, Винисиус Жуниор ќе заработува 9 милиони евра по сезона.

Во сезоната 2021/22, Винисиус запиша 50 натпревари во сите натпреварувања за мадридскиот клуб, постигнувајќи 21 гол и 20 асистенции.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови