Connect with us

Неверојатен подвиг на Родри – нема загубено натпревар цела година

Капитенот на шпанската репрезентација и ѕвезда на Манчестер Сити, Родри, зад себе неверојатно достигнување. Еден од главните адути на Пеп Гвардиола нема загубено натпревар за клуб или за репрезентација веќе една година.


Последниот пораз Родри го имаше од Шкотска во квалификациите за Европското првенство на 28 март минатата година.

Оттогаш Манчестер Сити и Шпанија се непоразени во натпреварите во кои играше Родри. Шпанија неодамна загуби од Колумбија во пријателски натпревар, но селекторот Луис де ла Фуенте на тој меч го одмори Родри. Тој играше на следниот натпревар и со два гола беше најдобар играч на ремито против Бразил (3-3).

Во својот период без пораз, Родри со Манчестер Сити ги освои Лигата на шампионите, Премиер – лигата, ФА Купот, Суперкупот на Европа и Светското клупско првенство. Некои истакнуваат дека го загуби трофејот „Комјунити Шилд“ од Арсенал, но тој натпревар заврши нерешено по 120 минути.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови