Connect with us

Најбогатиот човек во светот е на шопинг во Милано – го купува Интер!

Саудискиот принц Мохамед Бин Салман е во Милано и преговара за купување на Интер, откриваат ексклузивно италијанските медиуми. Тој неодамна го купи Њукасл за 300 милиони фунти, а сака брзо да ја комплетира зделката и со купувањето на Интер, па потоа да почне со мегаломански инвестиции во двата клуба.


Јасно е дека кинеското семејство Жанг повеќе нема капацитет да раководи со италијанскиот клубот и да продолжи да инвестира поради сите проблеми со кои се соочи „Сунинг“. На кус рок, тие ги „закрпија“ работите со заем од 270 милиони евра, но сега преговараат за комплетна продажба на клубот.

Саудијците сега ги проучуваат хартиите, одржливоста на клубот и го чекаат конечниот одговор на кинеската влада, која го притиска Жанг да се ослободи од Интер.

Шеикот Салман ги гледа сите овие зделки како знак на престиж, но и моќта на неговата земја. Сликата на Леонардо ја купи за 450 милиони фунти, па фудбалските клубови секако се шега кога се инвестициите во прашање.

Саудијците во Италија не би се соочиле со протести како во Англија, напротив, би биле добро прифатени како сериозни инвеститори во еден од најдобрите италијански клубови.

Advertisement

Facebook

Тимови