Connect with us

Милитао поради повреда го пропушта „Ел Класико“

Дефанзивецот на Реал Мадрид, Едер Милитао, се здоби со мускулна повреда на десната нога на натпреварот на Бразил против Колумбија во квалификациите за Светското првенство 2022. 23-годишниот одбранбен фудбалер поради ова ќе ги пропушти следните два натпревари на „кралевите“.


Милитао нема да биде во тимот на Реал Мадрид на натпреварот против Шахтјор во Лигата на шампионите, а многу веројатно ќе го пропушти и „Ел Класико“.

Оваа сезона Милитао одигра осум натпревари во шпанското првенство. Реал Мадрид е лидер на табелата со 17 бода, колку што имаат и Атлетико Мадрид, односно Реал Сосиедад.

Advertisement

Facebook

Тимови