Connect with us

Меси е добитник на “Лауреус” за најдобар светски спортист

Аргентинскиот фудбалски ас Лионел Меси го доби признанието “Лауреус” за најдобар спортист во светот за 2022 година. Тој ја освои титулата светски првак со Аргентина на мундијалот во Катар и тоа беше пресудно за добивањето и на оваа награда.

Меси вторпат во кариерата добива “Лауреус”. Првиот пат ја подели наградата со Луис Хамилтон во 2020 година.

Аргентинецот е во фокусот на претстојниот преоден рок. Тој речиси сигурно ќе замине од ПСЖ, а се уште е неизвесно дали ќе се врати во Барселона или пак ќе ја прифати пребогатата понуда на Ал-Хилал од Саудиска Арабија.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови