Connect with us

Мбапе „омекнал“ и ќе преговара за нов договор со ПСЖ

Пари Сен Жермен и Килијан Мбапе почнаа преговори околу евентуалниот нов договор на играчот, објави „Скај Спортс“. Генерално, напаѓачот има договор само до крајот на сезоната со опција за уште 12 месеци. Сепак, Мбапе веќе најави дека нема да ја искористи клаузулата за продолжување на соработката за уште една година, што го налути раководството.


Во оваа опција, ПСЖ се надеваше дека ќе го продаде веднаш, наместо да го остави како слободен агент следното лето. Сепак, светскиот шампион од 2018 година одби да замине во Саудиска Арабија, а се чини дека нема да оди во Реал Мадрид. Тој објави дека во сезоната што започна сигурно ќе биде дел од тимот на ПСЖ.

Потоа следеше повлекување на Мбапе од составот за претсезонската турнеја низ Азија. Тој не се најде на списокот ниту за воведниот меч на тимот во Лига 1 против Лориен (0-0).

Сепак, на напаѓачот подоцна му беше дозволено повторно да тренира со првиот тим, а минатиот викенд се појави на теренот против Тулуз, постигнувајќи гол при ремито 1-1.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови