Connect with us

Марко Асенсио и дефинитивно заминува од „Бернабеу“

Марко Асенсио е на прагот да си замине од Мадрид. Шпанските медиуми пишуваат дека односите сега се затегнати и дека нема враќање назад, а извесно е дека пропуштањето на првите два натпревари е јасна порака дека Шпанецот нема да има минутажа и во претстојната сезона.


Проблемот наводно е што на Реал Мадрид не му се допаднал потегот на Асенсио да го ангажира Жорге Мендеш. Иако го донесе Кристијано Роналдо во Реал, сепак, го однесе кога тоа не го сакаше Перез, а познато е дека Мендеш е тежок преговарач и дека секогаш го добива најдоброто за своите клиенти. Исто така, познато е дека најмногу го вработуваат играчи кои се незадоволни од својот клуб и сакаат повеќе или сакаат да си заминат.

Мадриѓаните не ја прифатија добро таа одлука, Асенсио не одигра ниту една минута против Алмерија и против Ајнтрахт Франкфурт, а сигурно е дека ќе биде продаден бидејќи влегува во последната година од договорот.

Проблемот е што е самиот крај на преодниот рок, а клубовите кои го следеа претходно веќе најдоа нови цели. Милан го доведе Де Кетеларе, Ливерпул веќе некое време не се споменува, па не се знае каде би можел да заврши Асенсио.

Тој сака да оди на Светско првенство, само што ја врати довербата на Луис Енрике, а ваквиот третман во Реал Мадрид само му го отежнува репрезентативниот статус.

Асенсио е ѕвезда во подем од сезоната 2016/17, но бележи пад во последните две, па овој епилог не е неочекуван. Родриго дојде до израз, а исто така и Валверде кој играше десно крило во финалето на Лигата на шампионите.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови