Connect with us

Манчестер Сити ќе го направи Фил Фоден најплатен Англичанец во историјата

Фудбалерите на Англија триумфираа против Босна и Херцеговина и загубија од Исланд на последните два теста пред Европското првенство.

Гордиот Албион ќе го отвори првенството на 16 јуни со дуелот против Србија.

На ЕП ќе настапи и Фил Фоден, најдобриот играч во Премиер – лигата за 2024 година и освојувач на титулата со Манчестер Сити.

Најновите вести од Островот се дека клубот планира да му ја зголеми платата. Од сегашните 230.000 евра неделно до 440.000. Зашто, како што велат, заинтересиран е и Реал Мадрид.

Така тој би станал најплатениот англиски фудбалер во историјата. Сезонава имаше дабл-дабл со 27 гола и 12 асистенции во сите натпреварувања во дресот на Манчестер Сити.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови