Connect with us

Луис Суарез му се придружува на Меси во Интер Мајами

Уругвајскиот напаѓач Луис Суарез до крајот на годината би можел да се пресели на Флорида и да го облече дресот на Интер Мајами, пишува „Ел Паис“.


Заминувањето на Лионел Меси во Интер Мајами предизвика домино ефект, па на Аргентинецот во САД му се приклучија поранешните соиграчи од Барселона, Жорди Алба и Серхио Бускетс. Сега тоа можеше да го направи и Суарез.

Искусниот напаѓач (37) е главна цел на клубот предводен од Дејвид Бекам и се очекува да постигне соработка откако договорот на Суарез со Гремио истекува на крајот на 2023 година.

Во Интер Мајами веруваат дека Меси и Суарез би можеле добро да соработуваат во нападот и да покажат барем дел од тие магични изведби од Барселона, и покрај тоа што сега се во доцни играчки години.

Луис Суарез текот на кариерата ги бранеше боите на Насионал, Гронинген, Ајакс, Ливерпул, Барселона и Атлетико Мадрид. Тој е рангиран меѓу најдобрите напаѓачи во 21 век.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови