Connect with us

„Лавовите“ на гости во Чаир, Шкендија по прв триумф против Струга ТЛ

По почетното реми на гостувањето против Шкупи, фудбалерите на Шкендија денеска во 2. коло од Првата македонска фудбалска лига на свој терен со амбиција за прв триумф во сезоната, и покрај тоа што против себе го имаат исклучително незгодниот состав на Струга Трим Лум.

Шкендија е цврсто решена за атак на три бода, но составот на Срѓан Захариевски откако во првото коло ремизираше без голови со Ренова, сега повторно на истиот терен во Тетово посакува освојување на најмалку бод.

Шкупи, пак, во уште еден домашен натпревар го пречекува тимот на Македонија ЃП.

„Добро сме подготвени подготвени и тактички за овој натпревар. Има мотив кај нас за нови бодови, а треба да се напомене дека за денешниот меч ги имаме на располагање и двете нови засилувања, Костариканецот Алварез како и Филип Глигоров… Затоа се надеваме дека трите бода ќе останат во Чаир“ – вели Сабит Билали.

ПМФЛ – 2. КОЛО (денеска, 17 ч.)
Струмица: АК. ПАНДЕВ – ВАРДАР
Скопје: ШКУПИ – МАКЕДОНИЈА ЃП
Велес: БОРЕЦ – РЕНОВА
Тетово: ШКЕНДИЈА – СТРУГА ТЛ

ПРЕТХОДНО
Скопје: РАБОТНИЧКИ – БЕЛАСИЦА 2-0
Кратово: СИЛЕКС – ПЕЛИСТЕР 2-2

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови