Connect with us

Лацио со нов скандал: Повикан правнукот на Бенито Мусолини за дуелот со Верона

Лацио се обидува да се ослободи од репутацијата на екстремно десничарски поддржувачи на навивачи, но повикот на правнукот на Бенито Мусолини за натпреварот против Верона сигурно нема да помогне.

Тренерот Маурицио Сари е принуден да го реконструира својот тим за утрешниот натпревар во Серија А, бидејќи Франческо Ачерби и Луис Фелипе же бидат отсутни поради суспензија. Како резултат на ова, Сари одлучи да ја зголеми својата група со играчот на младинскиот тим, Романо Флоријани Мусолини.

18-годишниот дефанзивец е правнук на италијанскиот фашистички диктатор од Втората светска војна, Бенито Мусолини и син на контроверзната политичарка Алесандра Мусолини. Ова е негова прв повик во сениорскиот тим на Лацио за натпревар од Серија А и за дуелот против Хелас Верона, ќе биде на клупата.

Неизбежно, тајмингот на овој повик предизвика многу внимание, бидејќи доаѓа само неколку дена откако тренерот на орли на клубот од Рим беше суспендиран поради фашистички поздрав до навивачите и постојано скандирање во чест на Бенито Мусолини.

Advertisement

Facebook

Тимови