Connect with us

Куртоа и Батшуаи се хероите на Белгија во триумфот над Канада (ВИДЕО)

Белгија славеше со 1-0 против Канада и стигна до победа, но многу се намачи за да дојде до трите бода. Канаѓаните играа одлично, посебно во првиот дел, кога притиснаа кон голот на Тибо Куртоа.

Токму голманот на Белгија беше еден од најзаслужните за победата, со оглед дека во 11.минута успеа да одбрани пенал. Тој го одбрани шутот на Алфонсо Дејвис од 11 метри.


Пред крајот на првиот дел, Белгија ги казни Канаѓаните за слабата реализација. Алдерверелд со длабинска топка го пронајде Мичи Батшуаји, а тој во 44.минута го совлада Милан Борјан.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Facebook

Тимови